çizgi
Antika Hat Yazı - Antika Hat Yazı Çeşitleri - Hat Yazı Alanlar - Hat Yazı Sanatı
öne çıkan görsel

Antika Hat Yazı - Eski Yazı - Antika Hat Yazıları - Hat Yazı Alanlar - Antika Yazı Fiyatları - Antika Hat Levha - Eski Yazı Alan Yerler - Antika El Yazması Hat Sanatı Eserleri - Hat Levhalar ve Fiyat Bilgileri

Hat Yazı, Arapça çizgi demektir. Hat sanatı Arap harflerinin 6. yüzyıl ila 10. yüzyıl arasında geçirdiği bir gelişme dönemiyle ortaya çıkmıştır. 

Hat bugün Arap harfleriyle yazılmış güzel el yazısı karşılığı olarak kullanılmaktadır. Hat; güzel yazi sanati olup, yazarlarina hattat denir: Kûfî, Sülüs, Nesih, Muhakkak, Reyhânî, Tevkî', Icâze, Ta'lik, Divânî, Celi, Rik'a, Ma'kili dâhil, bin kadar çesidi vardi.

Yazıya verilen değer, bütün İslam kültürlerinde hat sanatının çok üstünde durulmasına yol açmıştır. Özellikle Osmanlı kültürü içinde hat sanatı çok ilerlemiş, işlevsel görevinin yanısıra, estetik bir düzeye yükselmiş, adeta batı resim sanatındaki tabloların yerini tutar olmuştur. Gerçek bir tablo gibi çerçevelenerek duvara asılan güzel yazı örneklerinden ünlü hattatların yapıtlarına Osmanlı tarihinde çok büyük paralar ödendiği bilinmektedir. Güzel yazı, yalnız levhalarda değil, bundan başka el yazması kitaplarda, fermanlarda, diplomalarda, cami iç ve dış duvarlarında, çeşitli yapıların yazıtlarında, mezar taşlarında, pencere kapağı ya da kapı kanadı gibi mimarlık ögelerinin üstlerinde, halı bordürlerinde, kutu, vazo, tabak gibi gündelik eşyada da kullanılmıştır.

Türk Hat sanatı tarihimizden bu yana koleksiyoner ve antika meraklıların ilgi odağı olurken, Osmanlı'nın kuruluşuyla birlikte örnekleri görülmeye başlanan  Ferman ve Beratlar ile Sülüs, nesih, talik ve divani yazı ile yazılmış hat levhalar, hilye-i şerifler, murakkalar, karalamalar, levhalar, el yazma Kur'an-ı Kerim, Hat yazı ve Türk sanatkarlarının ürünlerinden oluşan eserler ve hat ile ilgili malzemeler firmamızın ilgilendiği hat'ların başını çekiyor.

 

Elinizde bulunan ve değerini bilmediğiniz Hat Yazı Eserlerinizi ücretsiz ekspertiz hizmetimizden yararlanarak değerlendirebilirsiniz.

Şirketimiz, piyasa değerinin üzerinde fiyatlarla ürünlerinizi nakit olarak satın alıyor.

Ürün satmak için yapmanız gereken şey çok basit.

Eserlerinizin fotoğraflarını whatsapp ya da mail ile yollayabilir ve hemen bir ön değerlendirme yaptırabilirsiniz.

Hat Sanatı Eserleri Ekspertiz Hizmeti: 0532 400 28 86
 Whatsapp : 0507 517 72 62 

Antik Antika Merkez: 0216 337 07 17

Yayınlanma Tarihi: 19.12.2018 19:16