çizgi
Antika Tophane

Antika Tophane Alanlar, Tophane Ürünler, Antika Tophane Ürünleri,Antika Osmanlı Tophane işi ürünler, antika tophane alım satım,tophane antika alanlar

1600'lü yıllarda başlayan Lülecilik sanatı, ömrünü yaklaşık 350 yıl sürdürdü. Saray ve devlet büyükleri için ustalara özel olarak yaptırılan lüleler; altın, gümüş ve kıymetli taşlarla süsleniyordu. Lüleciliğin merkezi ise Tophane semtiydi.

Bugün Türk sanat eseri koleksiyonu yapanların ısrarla aradıkları Tophane mamulleri yalnız burada değil, yurdun muhtelif yerlerinde aynı zarafetle yapılmış bilhassa ismini şehrine alem etmiş Lüleburgaz`da da bu çeşit eserlerin yapıldığı biliniyor.
Lüleci çamuru tabir edilen süzülmüş ve dinlendirilmiş bir çamurdan el ile tornada imal edilerek üstleri kendi renginde bir astarla sıvanarak, kalem işi ile nakışlanmış ve mühürlenmiş olarak fırınlanır. Fırından sonra tekrar astarlanarak elde çuha parçaları ile ovularak parlatılır ve altın varaklarla bezenerek tekrar altın yaldızın pişeceği kadar az hararetli bir fırınlamadan sonra tekrar çuhalar ile ovularak yorucu bir emekle hazırlanan bu eserler satışa arz edilirmiş.
 
Nadir bulunan bu sanat eserleri koleksiyonerler ve antika meraklıların ilgisini çokça çekmekte.
 
Topkapı Sarayı Müzesi’nde Beykoz camları ve Eser-i İstanbul porselenleri seksiyonunda zengin bir Tophane mamulleri koleksiyonu vardır. İstanbul Belediye Müzesi’nde de bu eserlerden olmakla beraber bu sanata ait bazı mühür ve aletler vardır. Bunları Ömer Usta vermiş. Ankara Etnografya Müzesi’nde de güzel ve nadir parçalar mevcuttur. 
Antikacılar